To pytanie zadaje sobie większość rodziców. Niestety, wiedza na temat bezpieczeństwa dzieci w aucie jest nadal słaba. Wielu rodziców wciąż kupuje uniwersalne „antymandaty” 0-36kg, które kuszą niską ceną i kolorową tapicerką, ale z bezpieczeństwem nie mają nic wspólnego. Poznaj fotelik 360, który jest nie tylko bardzo bezpieczny, ale też praktyczny i wygodny w użytkowaniu.

Tyłem czy przodem? – oto jest pytanie…

Eksperci są w tym temacie zgodni: niemowlęta i małe dzieci powinno się przewozić tyłem do kierunku jazdy. Duża głowa oraz słaba szyja sprawiają, że dzieci są wielokrotnie bardziej narażone na poważne urazy kręgosłupa podczas wypadków. Przewożenie tyłem do kierunku jazdy zwiększa bezpieczeństwo dziecka aż 5 krotnie! Tym samym znacznie rosną jego szanse na przeżycie zderzenia czołowego przy znacznej prędkości.

Dopiero około 4 r.ż. dziecko nabiera gotowości do jazdy przodem. Chodzi o rozwój układu kostno-stawowego, wagę i wzrost, oraz gotowość psychiczną do podróży w zwykłych pasach samochodowych.

Jakie kryteria musi spełniać bezpieczny fotelik samochodowy?

Kierunek jazdy to nie wszystko. Przy wyborze odpowiedniego fotelika ważne jest także:

  • Czy fotelik przeszedł testy bezpieczeństwa?

Atest dopuszczający do sprzedaży to zdecydowanie za mało. Istotne są wyniki testów zderzeniowych z niezależnych instytutów (np. ADAC lub Test Plus).

  • Czy fotelik pasuje do auta i do dziecka?

Chodzi przede wszystkim o dopasowanie do grupy wagowej:
– łupiny 0-13kg dla niemowląt niesiedzących samodzielnie;
– fotele tyłem z 5punktowymi pasami wewnętrznymi 0-18kg lub 9-25kg;
– fotele przodem 15-36kg, w których dziecko jest zapięte 3-punktowym pasem samochodowym.

Fotelik musi stabilnie leżeć na kanapie auta, aby zapewniał właściwą pozycję, a pasy muszą prawidłowo przebiegać po ciele dziecka. Dlatego foteliki należy zawsze mierzyć na żywo, najlepiej u profesjonalnych doradców.

Czy warto wybrać obrotowy fotelik 360?

Bardzo wygodnym, ciekawym rozwiązaniem są foteliki obrotowe z grupy 0-18kg, jak na przykład fotelik 360 BeSafe iZi Turn i-Size. Daje on możliwość jazdy tyłem dzieciom od 6msca życia do ok. 4lat (do 18kg wagi oraz 105cm wzrostu). Obraca się on na boki, co ułatwia szybkie włożenie i prawidłowe zapięcie dziecka. Ma możliwość zmiany kąta nachylania siedziska: śpiące dziecko można dla wygody ułożyć bardziej poziomo. W razie konieczności można obrócić dziecko przodem do kierunku jazdy.

Wszystkie foteliki BeSafe przeszły z dobrymi wynikami niezależne testy ADAC. Jest to sprawdzona marka z ogromnym doświadczeniem w produkcji bezpiecznych, nowoczesnych, komfortowych fotelików samochodowych dla dzieci. Warto zaufać specjalistom, by zapewnić swojemu dziecku wygodę i maksymalne bezpieczeństwo jazdy.

Mapa strony