Automatyzacja jest przyszłością przemysłu. To nie ulega wątpliwości. Już teraz zautomatyzowane systemy doskonale sprawdzają się chociażby w magazynach. Również w transporcie używa się takich rozwiązań coraz częściej. Automatyczne wózki transportowe oraz roboty AGV są coraz bardziej popularną alternatywą dla wózków tradycyjnych, kierowanych przez ludzi. Wózki samojezdne wyposażone są z czujniki, dzięki, którym mogą samodzielnie poruszać się pomiędzy ludźmi oraz maszynami a także innymi pojazdami.

Roboty AGV – zalety.

Automatyczne transportowe wózki magazynowe są bardzo wydajne. Nie potrzebują one przerw, ani urlopów – mogą więc pracować 24 godziny na dobę, każdego dnia roku. Ponieważ do swojej obsługi nie wymagają operatora, umożliwiają również obniżkę kosztów.

Brak operatora sprawia również, że automatyczne wózki transportowe mogą pracować w miejscach niebezpiecznych dla ludzi lub w niekomfortowych dla nich warunkach. Co ważne roboty AGV są bardzo bezpieczne. Wyposaża się je w odpowiednie czujniki i inne zabezpieczenia, które umożliwiają uniknięcie zderzenia.

Automatyczne transportowe wózki magazynowe najlepiej sprawdzą się w dużych firmach, gdzie wykonuje się seryjną produkcję na dużą skalę lub w centrach logistycznych.

Rodzaje wózków AGV

W zależności od sposobu transportu roboty AGV dzielą się na pociągi logistyczne, czyli wózki ciągnące przedmioty za sobą oraz wózki typu unit load, czyli takie gdzie produkty układa się bezpośrednio na wózku. Wózki samojezdne można także dzielić ze względu na ich zastosowanie. Podział ten obejmuje wózki holownicze, widłowe czy transportowe. Transportowe wózki magazynowe można też podzielić po prostu ze względu na ich rozmiar – jak łatwo się domyślić wyróżnia się wózki małe i duże.

Sterowanie wózkami autonomicznymi.

Istnieje kilka metod za pomocą, których można  sterować wózkami autonomicznymi. Jest to między innymi sterowanie indukcyjne, magnetyczne, optyczne. Do kierowania wózkami można też użyć lasera, GPS, ultradźwięków lub żyroskopów. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, a jej użycie zależy od różnych czynników.

Mapa strony