Uważa się, że odkurzacze z filtrem wodnym są bardzo dobrą alternatywą dla tych tradycyjnych. Tego typu urządzenia poleca się w szczególności do domów zamieszkiwanych przez alergików oraz małe dzieci. Jakie są ich najważniejsze wady i zalety? Czy warto kupić odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz z filtrem wodnym – zalety i wady

Odkurzacze z filtrem wodnym nie są sprzętami idealnymi. Mają one kilka wad, takich jak stosunkowo duże gabaryty. Sprzęty te nierzadko okazują się większe i cięższe od tradycyjnych, co może być problemem np. dla osób mających niewielkie mieszkanie, z ograniczoną liczbą szaf. Trudne może być też manewrowanie urządzeniem i przesuwanie go do kolejnych sprzątanych pomieszczeń.

Z kolei jedną z najistotniejszych zalet odkurzacza wyposażonego w filtr wodny jest to, że skutecznie oczyszcza powietrze z krążących w nim alergenów. Zanieczyszczenia, które przez rurę ssącą trafiają do wnętrza urządzenia, mieszają się w zbiorniku z wodą i nie ma ryzyka, że z powrotem przedostaną się na zewnątrz. Dlatego możemy oczyścić dom z cząsteczek kurzu, roztoczy, pyłków, bakterii i wirusów.

Co więcej, w czasie odkurzania nie tylko oczyszczamy, ale i nawilżamy powietrze, tworząc w pomieszczeniu bardziej przyjazny mikroklimat. Odkurzacz z filtrem wodnym ma też inne atuty. Nierzadko takie sprzęty mają dodatkowe funkcje zwiększające ich użyteczność. Może to być np. zasysanie rozlanej wody i napojów czy pranie tapicerki. Nie można nie wspomnieć o tym, że nie musimy kupować zapasowych worków i regularnie ich wymieniać. Po skończonym odkurzaniu wystarczy opróżnić zbiornik.

Czy warto kupić odkurzacz z filtrem wodnym?

Mimo wad odkurzacz z filtrem wodnym jest godnym uwagi sprzętem, bo pozwala na bardziej efektywne sprzątanie w domu. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a napełnianie i opróżnianie zbiornika to czynności, które nie zajmują dużo czasu. Odkurzacz z filtrem wodnym oczyszcza powietrze i nawilża je, może przy okazji zneutralizować brzydkie, niezbyt przyjemne zapachy. Jeśli planujemy kupić odkurzacz z filtrem wodnym, wady i zalety to kwestie, które koniecznie trzeba uwzględnić, aby później nie żałować zakupu.

Więcej o wadach i zaletach odkurzaczy z filtrem wodnym przeczytasz na tym blogu.

Mapa strony